Gelişmiş Arama
 

Ünlü Ressamların Tabloları


Ünlü Ressamların Tabloları


           


Ünlü Ressamların Tabloları
Açıklama: Darüşşafakalı ressamlar sorununa geçmeden önce sanırım Darüşşafaka okulunun geçmişine göz atmak gerekiyor. Darüşşafaka 1863 yılında kurulmuş ve 1873 yılında eğitim vermeye başlamıştır. İslam okutma kurulu adlı bir cemiyet tarafından Cemiyet-i Tedrisiye adı ile açılmıştır.Osmalıdan Türkiye Cumhuriyetine kalan okul , açılan ilk özel okul olma özelliğini taşımaktadır. Yetenekli öğrenciler yanında bu okula 1964 yılında muhtaç durumda olan öğrenciler de alınmaya başlanmış ve 1971 – 72 Eğitim Yılı’nda yatılı kız öğrenci alan okul karma eğitime geçmiştir. Resim derslerinin verildiği bu okulda, 1955 ‘te yabancı dil eğitimi de verilmeye başlanmıştır (1).

Darüşşafakalı Ressamlar Sorunu nereden ortaya çıkmıştır? Kısa çağdaş resim tarihimize baktığımızda, ilk primitif ressamlarımızın büyük çoğunluğunun Darüşşafakalı olduğu iddiası vardır. Bunda en büyük pay Darüşşafaka Okulu’nda 1973 ‘ten itibaren resim derslerinin verilmeye başlanması ve bu ressamların bu okuldan mezun olmuş olabileceği düşüncesinin varolması gösterilebilir.

Elimize geçen ve Darüşşafakalı olduğu açıkça bilinen tek ressam, “Yıldız Sarayı’ndan Görünüm” adlı tek yapıtıyla tanıdığımız Salih Molla Akşi ’dir (2).

Fahri Kaptan lakaplı ressamımız Darüşşafakalı ressamlar arasında en büyük gizi taşımaktadır. Bunun sebebi ise, bu okuldan mezun olup olmadığının bilinmemesi ve Darüşşafaka Okulu’nda öğretmenlik yaptığı yıllarda Fahri imzasını taşıyan, birbirinden ayrı üsluplarla yapılmış resimlerin olmasıdır. Bazı yazarlar onu asker olmayan ressamlar arasında sayıyorlardı. O dönemde ilk olarak askeri okullarda resim dersi verilmeye başlanmış ve çağdaş Türk resim tarihinin ilk eserleri bu okullardan mezun olan asker kökenli ressamlar vermiştir. Bu askeri okullarda yetişen ressamlar yanında Darüşşafakadan mezun olmuş olabileceği savı Fahri Kaptan’ın asker kökenli bir ressam olmadığı düşüncesini geliştirmiştir. Fakat; Fahri Kaptan’ın Mekteb-i Bahriye mezunu olması uzak bir olasılık da değildi. Askeri okullarda sadece asker kökenli ressamların görev yaptığı düşünülürse, Fahri Kaptan askeri okullarda da görev yapmıştır, askeri okuldan mezun olduğu kanısı ağırlık kazanmaktadır. Nitekim; 1890 ve 1892 tarihli Bahriye Salnamelerinde Fahri Kaptan’ın Mekteb-i Bahriye’nin öğretmen sınıfından mezun olduğu öğrenilmiştir (3).

Devlet memuru olarak bilinen “Mahmut Paşa Camii Avlusu” ile tanıdığımız Ahmet Rifat ile, manzara liman eserleriyle tanıdığımız Ahmet Münip (4) adlı ressamların nereden mezun oldukları ve kimden resim eğitimi aldıkları bilinmemektedir. Bu cevapsız sorular, bu iki ressamın da Darüşşafakalı olup olmadığını düşündürmektedir.

19. yüzyıl ressamlarımızın büyük çoğunluğu askeri okullardan mezun olmuşlar ve bu kurumlarda çalışmışlardır. Bu dönem Türk primitiflerinin büyük bölümünün Darüşşafakalı olduğu iddiası kanıtlanamamıştır.
Anahtar Kelimeler: Ünlü, Ressamların, Tabloları
Tarih: 04.07.2007 09:03
Hitler: 20962
İndirmeler: 0
İzlenme: 4.09 (38 Oylar)
Dosya Boyutu: 33.7 KB
Gönderen: CORLUS


Yetkili: Yorum:
Bu Resim için yorum bulunmuyor.
Önceki Resim:
Van Gogh  
 

 

  Design by 7dana.com  
Hosting Hizmetleri Bebek Resimleri Resim Msn Nickleri |

Gizlilik Politikamız |Resimler Bebek Resimleri Resimler Msn Nickleri|

RSS Feed: Ünlü Ressamların Tabloları (Yorumlar)