Gelişmiş Arama
 

Erik


Erik


           


Erik
Açıklama: Erik (Prunus domestica), Rosaceae (gülgiller) familyasından meyvesi yenen beyaz çiçekli ağaç türü.

Türkiye'de Doğu Anadolu'nun yüksek yayla mıntıkası ile, Güneydoğu Anadolu'nun kurak ve çok sıcak bir kısım yerleri hariç, memleketin her tarafından yetişir.

Anavatanı Anadolu olan erikler, dünyanın değişik iklim bölgelerine göçler ve harpler sebebiyle adapte olmuşlardır. Bütün dünyadaki erik çeşitlerinin sayısı, iki binden fazladır. Memleketimizde yetiştirilen çeşitlerin sayısı da iki yüzün üstündedir.

Erikler olgunluk zamanlarına, kullanma şekillerine göre çeşitlere ayrılır. Türkiye Milli Bağ-Bahçe Komitesinin memleketimizde yetiştirilmesini tavsiye ettiği çeşitler; Can, Santa Roja, Red Kennen, Climax, Formasa, Reine Claude Violette, Reine Claude Verte, President, Giant, Red Heart, Stanley, Köstendil, Karagöynük, Üryani, D'Agant'tır.

Erik ağaçları tür ve çeşitlerine göre iri boylu ağaçları teşkil ettikleri gibi, küçük boylu ağaçlar veya çalı şeklinde olanları da vardır.

Sert çekirdekli bir meyve ağacı olan eriğin iç kısmının sertleşmesiyle sert çekirdek kabuğu meydana gelir. Yenilen kısmı etli ve suludur. Meyveleri şekil, renk ve tat bakımından çok farklıdır. Tohumları (çekirdekleri) acıdır.

Erik çeşitleri, tohum teşekkülü bakımından kendine verimli, kendine kısmen verimli ve kendine kısır olarak üç grup altında toplanır. Kendine kısmen verimli çeşitlerden de iyi ürün alınabilmesi için, tohum teşekkülü çeşitlerine ihtiyaç vardır.

Erik ağacı çeşitli toprak tipinde yetişmekle beraber en iyi olarak besin maddelerince zengin, humuslu, sıcak, yeteri kadar nemli, orta derin ve derin topraklarda iyi yetişir. Kültür erik çeşitleri çelik ve aşıyla üretilir. Fidanlıklarda en çok durgun göz aşısı kullanılır. Kültür erik çeşitleri için muhtelif erik türleri, şeftali, kayısı ve badem anaç olarak kullanılabilir.

Meyvelerinde şekerler, pektin ve organik asitler vardır. Meyve olarak yenir. Kurutularak hoşaf ve çeşitli yörelerde değişik pestil yapımında kullanılır.

Erik

Erik meyvesini veren erik ağacı, gülgillerdendir. İlkbaharda çıkan eriğin yeşil, kırmızı ve sarı meyvesini sonbahara kadarki dönemde, kurutulmuşunu da yıl boyunca severek yeriz. Latince adı 'Prunus domestica' olan erik, en eski yazılı belgelere göre 2000 yıldır biliniyor. Kafkasya ve Hazar Deniz'i çevresinden dünyaya yayıldığı sanılıyor. 'Prunus institia' adlı bir diğer erik türünün anavatanı ise Şam bölgesi. Erkenci dönem can eriğini (P. Cerasifera), yaz ortalarında olgunlaşan Japon yada İtalyan eriği (P. Salicina) takip eder. Ağustosta olgunlaşmaya başlayan Avrupa eriği (P. Domestica) ise ekim ayına kadar yenebilir. Farklı dönemlerde olgunlaşan eriğin, farklı biçim ve büyüklükteki meyvelerinin ince kabuğu, türlere göre yeşil, sarı, kırmızı ve mor renklerdedir. Ülkemizdeki en tanınmış erik çeşitleri can eriği, papaz eriği, mürdüm eriği ve tatlı üryani eriğidir. Erik, ülkemizin hemen her yöresinde yetiştirilmekte. Daha çok taze meyve olarak tüketildiği gibi komposto, hoşaf, şurup, pekmez, reçel, marmelat ve pestili yapılır ya da kurutularak saklanır. Satın alırken, canlı yeşil, sert, sulu ve lekesiz olan erikleri seçin.

Eriğin yararları Erik bol miktarda B vitaminleri içeriyor. Uzmanlar eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Erik ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve. Uzmanlar; karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara da öneriyor. 100 gr taze erik; 66 kalori, 17.8 gr karbonhidrat, 299 mg potasyum, 17 mg fosfor, 2mg sodyum, 18 mg potasyum, 0.5 mg demir, 0.4 mg lif içeriyor. Ayrıca A, B1, B2, B3, B6, C, E vitamini içeriyor. Kuru eriğin besin değerleri tazesine göre daha fazla ve pişirilmeden yenmesinde yarar var.

Eriğin yararları
Erik bol miktarda B vitaminleri içeriyor. Uzmanlar eriğin bağırsakları yumuşatıcı bir etkiye sahip olduğunu söylüyorlar. Erik ayrıca potasyum ve magnezyum minerali açısından da zengin bir meyve. Uzmanlar; karaciğer, kalp ve böbrek hastalıklarına, sindirim rahatsızlığı çekenlere, tuzsuz rejim yapan ve romatizma rahatsızlığı olanlara da öneriyor.
100 gr taze erik; 66 kalori, 17.8 gr karbonhidrat, 299 mg potasyum, 17 mg fosfor, 2mg sodyum, 18 mg potasyum, 0.5 mg demir, 0.4 mg lif içeriyor. Ayrıca A, B1, B2, B3, B6, C, E vitamini içeriyor. Kuru eriğin besin değerleri tazesine göre daha fazla ve pişirilmeden yenmesinde yarar var.

Saklama koşulları
Buzdolabı poşetlerine doldurarak ağzını sıkıca kapatın. Bu şekilde buzdolabının sebze bölümünde 1 hafta, taze olarak saklayabilirsiniz.
Anahtar Kelimeler: Erik, Meyve, resimleri
Tarih: 16.07.2007 12:20
Hitler: 17035
İndirmeler: 0
İzlenme: 3.52 (58 Oylar)
Dosya Boyutu: 43.9 KB
Gönderen: contes


Yetkili: Yorum:
Bu Resim için yorum bulunmuyor.
Önceki Resim:
Elmalar  
 Sonraki Resim:
Kiraz

 

  Design by 7dana.com  
Hosting Hizmetleri Bebek Resimleri Resim Msn Nickleri |

Gizlilik Politikamız |Resimler Bebek Resimleri Resimler Msn Nickleri|

RSS Feed: Erik (Yorumlar)